Aks Körüğü Yağ Kaçağı (Yırtığı)

Aks bildiğiniz gibi aracın ön takımında direksiyon dönüşlerini sağlamaya yardımcı olan bir parçadır. Bu parçanın en önemli özelliği büyük manevraları yapmaya yardımcı olmasıdır. Bu dönüşleri küçük üniversal mafsal karşılayamadığı için aks körüğü bu işi yapma konusunda gerekli hizmeti sunmaktadır.

Bu sistemin doğru şekilde çalışması için etrafı kauçuk parçalar ile kapatılarak içeride bulunan yağın dışarı çıkmasını ve içeriği pis, toz gibi kötü maddelerin girişini engellemektedir. Aks körükleri aracın hareketi açısından bu nedenle çok önemlidir. Dikkatli bir şekilde kullanılmalı ve bir sorun olduğu anlaşıldığında hemen tamir edilmeli ya da yenisi ile değiştirilmelidir.

Aks Körüğü Yırtığı

Aks körüğü sorunlarından birisi de yırtık oluşmasıdır. Bu durumun oluşması için körüklere ciddi bir darbenin gelmesi gerekir. Yırtık sadece darbeden oluşmaz aşırı soğuk veya sıcak havalarda körüklerde yırtığa neden olabilir. Bu durum yaşandıktan sonra aracı bu şekilde kullanmak yapılacak en ciddi hatalardan birisi olarak görülmektedir.

Bu durum yaşandığında uygun bir oto servise giderek sorunun çözümünü yaptırmak gerekir. Sorunun çözümü içinse aks körüklerini tamir etmek doğru bir işlem değildir. Bunun için yapılması gereken aks milinin tamamen değiştirmek olacaktır. Aracın yolda tutulmasına ve dönüşlere yardımcı olan bir parça olmasından dolayı sorunsuz ve sağlam olması çok önemlidir. Yırtık yağ kaçağına neden olacağı için tüm tesisata zarar verecektir.

Aks Sistemi Arızalı Araç Alınır mı?

Öncelikle bu sistemin bozuk olup olmadığını anlamak için aracınızı Otonom ekspertiz servisine getirebilir ya da etrafınızda oto ekspertiz hizmeti veren bir noktaya gidebilirsiniz. Bu konuda tecrübeli olan profesyonel ekibi aracınızı tepeden tırnağa gerekli şekilde inceleyerek sizlere aracın durumu hakkında bilgi verecektir.

Bu şekilde aracı kullanmak ön takıma zarar vereceği için bunu fark etmemek mümkün değildir. Siz dahi aracı bir kez kullandıktan sonra ön takımda ki sorunu anlayabilirsiniz. En doğru hareket bu sistemin tamamen yaptırılmasıdır. Eğer satıcı size bu konuda gerekli bilgiyi vermediyse o aracın tamiri olmadan almak doğru seçenek değildir. Ancak tüm masrafı satıcı karşılarsa bu aracı almanız tavsiye edilmektedir.