Aldığınız Aracın Boyalı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hayalini kurduğunuz arabayı almak istiyorsunuz. Gerekli birikimi yaptınız yada bankadan taşıt kredisi çekerek o arabayı almak istiyorsunuz. Ancak ikinci el araba piyasasında sıklıkla rastlanan boyalı arabaları boyasız olarak satan zihniyet nedeniyle korkuyorsunuz.

Bir aracın boyalı olması belirli durumlarda çok kötü olabilirken bazen o kadar önemli olamıyor. Örneğin aracın ön ve arka tamponu boyalı olması çok önemli değildir. Çünkü bu parçalar metal değildir. Ancak ön kaput, sağ ve sol ön çamurluk boyalıysa bu arabanın önden kaza yapmış olduğunu işaret edecek bir detay olacaktır. Aracın boyalı olduğu gibi nereden ve ne sebeple boyandığını da öğrenmeniz gerekiyor.

Boyalı Parçanın Anlaşılma Yöntemleri

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde birçok hata basit bir şekilde bulunabiliyor. Boyalı parçalarda bunlardan birisidir. Fabrika boyasından önce araçların üzerine astar atılmakta ve astarın üzerine otomatik makinalar ile istenilen boya atılmaktadır.

Boyalı parçanın deseni fabrikasyon boyaya göre farklılık göstereceği için ışığı doğru bir şekilde ayarlayıp deseni takip ederek parçanın boyalı olup olmadığı anlaşılabilir. Ancak bunun için işten anlayan profesyonel bir göze ve bilgiye sahip olmak gerekir.

Bunu yapamayacaklar için boya kalınlık ölçme cihazları yardımcı olmaktadır. Bu parçanın üzerinde ki parçanın kalınlığını ölçerek parçanın boyanıp boyanmadığını anlamanıza yardımcı olmaktadır. Oto ekspertiz hizmeti veren firmalar bu konuda size gerekli yardımı sağlayacak ve aracın boyalı olup olmadığı bilgisini verecektir.

Boyalı Parçanın Farkı Nedir?

Boyalı parça bu makine yardımıyla rahatça öğrenilebilir. Bu parçanın orijinal parçadan farkı üzerinde ki boyanın daha kalın olmasıdır. Genelde araçlarda fabrikasyon boyanın kalınlığı 100 mm ile 150 mm arasında değişmektedir. Ancak elle boyanan parça yani daha sonradan boyanan parçanın kalınlığı 250 mm ile 300 mm arasında değişmektedir. Makine tüm araç üzerinde gezdirilerek aracın hangi parçasının boyalı olduğu veya lokal boya olup olmadığı belirlenmektedir.

Otonom ekspertiz olarak sunmuş olduğumuz full oto ekspertiz paketi veya kaporta-boya ekspertiz paketi ile bu soruna cevap vermekteyiz. Bu da alacağınız arabadan zarar etmenizin önüne geçmenize yardımcı olmaktadır.