2.
El Araç Alımlarında mağduriyet yaşayan kişilere devlet yardım elini uzatıyor. Araç Ekspertizi zorunlu oluyor. Araç özellikleri hakkında bilgi sahibi olmayan kullanıcılar, satın alacakları aracın detaylarını bilmeden aracı satın alıyorlar. Yeminler verilerek satılan araçlarda çıkan sorunlar aracı satın alan kullanıcılara sıkıntılar yaşatıyor. Mekanik, motor, beyin, boya, kaporta, süspansiyonunda sorun yaşayan araç mağdurları, araca gereğinden fazla para harcamış oluyor ve maddi açıdan büyük kayıplar yaşayabiliyor. Sadece verilen sözlere inanmak yerine detaylı oto ekspertiz yaptırarak, aracın tüm eksiklerini satın almadan öğrenebilirsiniz. Böylece, aracı alıp almamaya karar verebilir veya araçta çıkacak eksiklere göre pazarlık hakkına sahip olabilirsiniz.

Bu nedenle, devlet tarafından ikinci el araç alımlarında mağduriyet gidermek içim zorunlu oto ekspertiz raporu düzenlemesi çıkarıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre 2.el araçlar için yeni bir düzenleme hazırlandı. Bu düzenlemedeki bilgiye göre zorunlu araç ekspertiz raporu düzenlemesi için çalışmalar başladı. Vergi levhası bulunmayan ve bu işle uğraşmayan şahıslar için 1 yıl içerisinde 3 adetten fazla 2.el araç alıp satamayacak.

Araç satacak olan şahıs veya firmalar araca bir oto ekspertiz raporu çıkartacak ve bunun bir kopyası alıcıya verilecek. Böylelikle alıcı, araçta olabilecek hasarlar ve motor durumu hakkında alıcı bilgi sahibi olabilecek.

Bu nedenle, devlet tarafından ikinci el araç alımlarında mağduriyet gidermek içim zorunlu oto ekspertiz raporu düzenlemesi çıkarıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre 2.el araçlar için yeni bir düzenleme hazırlandı. Bu düzenlemedeki bilgiye göre zorunlu araç ekspertiz raporu düzenlemesi için çalışmalar başladı. Vergi levhası bulunmayan ve bu işle uğraşmayan şahıslar için 1 yıl içerisinde 3 adetten fazla 2.el araç alıp satamayacak. Hazırlanan düzenlemeye göre satılan aracın üzerinde, aracı tanıtan ve anlatan bir kartın bulunması mecburi olacak. Araç satacak olan şahıs veya firmalar araca bir oto ekspertiz raporu çıkartacak ve bunun bir kopyası alıcıya verilecek. Böylelikle alıcı, araçta olabilecek hasarlar ve motor durumu hakkında alıcı bilgi sahibi olabilecek.

10 yaşını doldurmuş ve 200 bin km yi doldurmamış araçların motor ve şanzıman gibi önemli parçalarının, aracı satan kişi veya aracılık eden firmanın garantisi altında olacak. Verilen garanti satıştan itibaren altı ay veya on bin km boyunca geçerli sayılacak.