Araç Podyesi (Podya) Neden Önemlidir?

Araçlarda bulunan parçalardan birisi podye veya podya olarak bilinir. Bir kaparto bölümü olan bu parça ikinci el satıcıları tarafından araç satarken üstüne basa basa orijinal olduğu vurgusu yapılarak satılır. Ancak birçok kişi bu parçanın adını duysa dahi ne işe yaradığını ve nerede olduğunu bilmemektedir.

Podye saçı, tüfek sacı veya kılıç sacı olarak bilinen bu parça araçların ön lastiklerinin üzerinde bulunan kısımdır. Amortisör başı ile ön çamurluğun içerisinde kalan bir parçadır. Bazı araçlarda motor kulağı da bu parçaya bağlanmaktadır. Bu parçanın orijinal olduğu vurgusu yapılmasının nedeni aracın yanlardan darbe görmediğini vurgulamak içindir.

Podye Saçı Hasarlı Araç Alınır mı?

Bu parça araçta bulunan en sağlamlardan birisidir. Küçük hasarlı kazalarda bu parçanın bozulması mümkün değildir. Ancak bu parçanın bozulması için aracın çok ciddi bir kaza yapması gerekmektedir. Genellikle sol ve sağ ön taraftan bir yere hızlı bir şekilde vurmanız bu parçada bozulmaya neden olacaktır.

Özellikle bir satıcı bu konuda belirti de bulunursa araçtan şüphelenmenize neden olacaktır. Çünkü birçok araç kullanıcısı bu parçanın nerede olduğunu ya da adının podye olduğunu dahi bilmemektedir.

Satıcı bu konuda bilgi veriyorsa bu parçanın gideceğiniz oto ekspertiz tarafından dikkatlice kontrol edildiğinden emin olmalısınız. Dikkatli bir şekilde motor kısmından bakılarak bu parçada bir değişim olup olmadığı ya da tamiri olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Araç Podyesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Araç podye bölgesinde bir tamirat gerekmesi için kesinlikle o aracın kaza yapmış olması gerekir. Bu kazanın ciddi bir sorunu olarak ön sol veya sağ taraftan yapılmış olması gerekir. Bu parçanın düzeltilmesi veya tamamen değiştirilmesi gerekir.

Araç iskelet parçalarından birisi olması dolayısıyla bu işlemlerin uzmanlar tarafından yapılması önemlidir. Aksi taktirde doğru tamirat yapılmamış olan araçlarda yolda giderken sapmalar yaşanabilmektedir.

Otonom ekspertiz olarak deneyimli ve profesyonel ekibimiz tarafından yapılacak olan kaporta incelemesi ile bu konu hakkında size bilgi aktarılacaktır. Düzeltilmiş mi yoksa değişim mi geçirmiş gibi konular hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.