Araçta Şase Neden Çok Önemlidir?

Araçlarda şase bir binanın temeli olarak kabul edilebilir. Bir araç yapılacaksa öncelikle sağlam bir şaseye sahip olmalıdır. Diğer parçalar bu şaseye uygun olarak dizayn edilerek yerleştirilerek araç meydana getirilmelidir. Motor, kapılar, bagaj kapağı, koltuklar, iç döşemeler ve daha sayılacak birçok parça şaseye tutturulmalıdır.

Bu parça sadece parçaların bir arada tutmaya yarayan bir bölüm değildir. Aynı zamanda güvenlik içinde önemlidir. Birçok firma şaselere çok yüksek miktarlarda para harcayarak ar-ge çalışmaları yürütmektedir. Hem hafif hem de sağlam olması için çaba harcamaktadır. Kaza anında araç içinde ki yolcuların güvenliği sağlaması için sağlam kabul edilen metaller kullanılarak ima edilmektedir.

Şase Kontrolleri Nasıl Yapılır?

İkinci el araç alırken oto ekspertiz hizmeti almak için gitmeden önce bilmeniz gereken firmanın arabanın şasesine nasıl baktığı olacaktır. Bu bölüme bakmak uzmanlık gerektiren bir iştir. Bunun için firmalar belirli kriterleri takip ederek işlemlerini yürütmektedir.

Bilinmesi gereken bir aracın şase kısmı bir kez darbe gördükten sonra tamirat geçirse dahi hiçbir zaman orijinali gibi olmamaktadır. O nedenle bu nokta çok önemlidir. Şase kısmının kontrolü araç yukarı kaldırılarak yapılmaktadır. Altta ki koruma kaldırılarak gerekli noktalara bakılabilir. Üst kısımda şasenin hasar alıp almadığı kontrol edilememektedir. Ön kısımda motorun altında kısmı olarak belirli bölümleri ancak görülebilmektedir.

Şase Hasarlı Araba Alınır mı?

Öncelikle dediğimiz gibi bu bölüm aracın iskeletini oluşturmaktadır. Bir insanın iskeleti hasar gördüğünde o insan nasıl hareket etmekte zorluk çekerse araçlar içinde aynı durumdur. Yırtık olması ve şasenin hasar görmesi aracın ancak çok ciddi bir şekilde kaza yapmasıyla mümkün olur. Yüksek hızla bir yere çarpması veya bir tır’ın altında kalmasına buna neden olabilir.

Tamiri için bilgisayar sistemiyle kaynak yapılması önerilir. Ancak buna rağmen 120 km/s üzerinde hızla giderken bir anda aracın ortadan ikiye ayrılması bile görülebilmektedir. O nedenle bu tarz sorunu olan bir araç alınmaması tavsiye edilir. Otonom ekspertiz olarak bu tip sorunları uzman kadromuzla inceleyerek sizlere en doğru bilgiyi aktarıp, en doğru aracı satın almanıza yardımcı oluyoruz.