Araçta Yağ Kaçağı Neden Olur?

Araçlarda yaşanabilecek sorunlardan birisi de motor yağı kaçağıdır. Bunun birçok nedeni olabilir. Bu nedenle kontrolleri sürekli olarak yapılmalıdır. Tavsiye edilen yağ değişimi 5 bin kilometre de bir olsa da bunun yerine her uzun yola gitmeden yağınızı kontrol etmeniz önemlidir.

Yağ kaçağı ciddi seviyelerde yaşanıyorsa motorunuzda ciddi bir hasar oluşması muhtemeldir. Sürtünme kat sayısı daha yüksek olacak ve motorun bozulmasına neden olacak bir sıcaklığa ulaşabilecektir. Aracınızı park ettiğiniz yere bakarak yağ kaçağı olup olmadığını veya yağ ölçme çubuğunu aralıkla kontrol ederek aracınızın yağ seviyesini kontrol edebilirsiniz. Bunu fark ettikten sonra servise götürerek aracınızın sorunu çözdürmeniz gerekir.

Motor Yağ Kaçağı Sebepleri

Motor yağında kaçak olmasının birçok nedeni vardır. Yağ tavası contası, subap kapağı contası ve yağ soğutucu kısmında bozukluk veya aşınma yaşanabilir. Motorun içindeki yağ ile birlikte hidrolik direksiyon yağı ve şanzıman yağı da araçta yaşanabilecek akıntı noktalarındandır. Bunlarla birlikte su pompası, radyatör sorunları da yağ kaçağına sebep olabilir.

Bu farklı kaçakların her biri araç için çok önemlidir. Mutlaka kontrol edilmeli ve en kısa sürede tamiratı yapılmalıdır. Motorun pistonları, gömleklerini bozabilir, şanzımanda ciddi bir sorun yaşayabilirsiniz. Bunun için en yakın oto tamircisine veya oto servisine giderek sorunu çözdürmeniz gerekiyor. Eğer yağ kaçağı yapan bir araç alacaksanız oto ekspertiz yaptırmanız ve sorunu neden olduğunu tespit ettirmeniz gerekiyor.

Yağ Kaçağı Olan Araç Alınır mı?

İkinci el araba almak için gittiğiniz oto ekspertiz aracınızın yağ kaçırdığı hakkında size bilgi verecektir. Bu durumda aracı alıp almama noktasına karar vermeden önce bunun neden olduğunu öğrenmelisiniz. Motorda yaşanan ciddi bir sorun buna neden olabilir. Şanzıman kaçağı veya pompa üzerinden kaçaklar olabilir.

Tamiri basit bir şeyden dolayı da bu kaçak olabilir. Eğer bu konuda satıcıdan garanti alabilir ve bu sorunu çözdükten sonra aracı almayı kabul ederseniz daha doğru bir seçim yapmış olacaksınız. Otonom ekspertiz olarak detaylı araç inceleme hizmetimiz ile bu sorun ve diğer konular hakkında size gerekli bilgiyi veriyoruz.