Şase Eğrilmişse Ne Yapılmalıdır?

Şase kısmı aracın en temel parçasıdır. Bu parça olmadan aracı bir araya getirmek mümkün değildir. Basitçe anlatmak gerekirse iki adet uzun demirin bir araya gelerek dikdörtgen bir yapı oluşturması ile ortaya çıkmaktadır. Bu bölüme önce yürüyüş sistemi daha sonra üst karoser sistemleri takılarak araç meydana getirilmektedir.

Bu parça aracın tüm yükünü taşımakla birlikte bir kaza anında aracın tüm parçalarının birbirinden ayrılmasını ve aracın tek parça halinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bazen çok ciddi kazalar nedeniyle şase hasarı oluşabilmektedir. Eğilme, yırtılma veya bükülme görülebilmektedir. Bu durumda şase sıfırdan tamir görmelidir. Buna rağmen ilk gün ki verimli ve güvenli yapısına sahip olamaz.

Şase Tamiri Nasıl Yapılır?

Oto ekspertiz hizmeti için alacağınız aracı götürdüğünüzde bu noktaya özel bakmalarını istemelisiniz. Eğer doğru şekilde kontroller yapılmazsa ciddi bir yanlış yapmış olursunuz. Aracınızın şase kısmı tamir gerektiriyorsa ciddi uzmanlık gerektiren bir iş ile karşılaşacaksınız demektir.

Bu konuda öncelikle yapılması gereken aracın tamamen soyulması olacaktır. Şase ortaya çıkarıldıktan sonra doğru şekilde kaynaklama yapılmalı ve şase nispeten eski haline geri getirilmelidir. Bu adımdan sonra araç tekrar bir araya getirilmeli ve yürüyüşü kontrol edilmelidir. Bilmeniz gereken en önemli nokta bir şase hasar gördükten sonra ne kadar tamir görürse görsün eskisi kadar sağlam ve güvenilir bir yapıya sahip olamayacaktır.

Şasesi Bozuk Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araba alırken aracınızın otonom ekspertiz gibi bir uzman noktaya götürmenizi öncelikle tavsiye ederiz. Bunu yapmanız doğru aracı almanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte şase de hasar olan araçları sürüş esnasında tahmin etmekte mümkündür.

Şase hasar gördükten sonra aracın ağırlık merkezi dengesi kaybolacaktır. Bu da aracın yolda düz bir şekilde gitmemesine neden olur. Yolda illa ki arka tarafı solda ön tarafı sağda olan araçlar görmüşsünüzdür. En basit şase kontrolü düz bir yolda aracın direksiyonunu bırakarak çekme yapıp yapmadığına bakma olacaktır. Birkaç metre çekmesi çok önemli değildir ancak kısa bir mesafede 100 ile 200 metre çekmesi şase sorununa işaret edecektir.