ARAÇTA LOKAL BOYA NEDİR?

Araçta lokal boya, aracın tamamının değil, ihtiyacı olan bölgelerin boyanması anlamına gelir. Bir diğer deyişle araca yama yapmak denilebilir. Kusurlu olan bölgenin boyanması olan lokal boya ile hasarlı, lekeli veya kaza sonucu oluşmuş çizik ve kusurların kapatılması sağlanır.

ARAÇTA LOKAL BOYA NASIL YAPILIR?

Hasar lokal boya ile kapanabilecek durumda ise lokal boya yapılması kararlaştırılır. Boyamaya uygun hale getirilmesi için araç zımparalanır ve sonrasında macun ile yüzeyin pürüzsüz olması sağlanır. Astar adı verilen bu işlem tamamlandıktan sonra tekrardan zımpara uygulanır ve maskeleme yapılır. Tüm bu aşamalardan sonra boyama işlemine geçilebilir. Boya kuruduktan sonra ise pasta cila yapılarak işlem tamamlanır. Lokal boyama genel boyamaya kıyasla daha zahmetli bir boyama yöntemidir. Renk farkının belirli olmaması için titizlikle çalışılması gerekir.

ARAÇTA LOKAL BOYA NASIL ANLAŞILIR?

İşçiliği kötü olan ve titiz çalışılmamış bir lokal boya işlemi yapılan araçta ilk bakışta anlaşılabilir. Kötü boyanmış araçlarda iz farkı ve renk ton farkı gözlemlenir. Eğer işcilik iyi ve ilk bakışta anlaşılamıyorsa araç parçalarının birleşme noktaları kontrol edilmelidir. Birleşme noktalarında kaynak izine benzeyen boya izleri var ise araç boyalı anlamına gelir.

Aracın boyalı olduğunu anlamanın en garanti ve kesin çözümü ise boya ölçüm cihazı kullanmaktır. Boya ölçüm cihazı ile birlikte boya kalınlık değeri ölçülÜr ve sonradan yapılan boyama işlemleri direct tespit edilir. Boya ölçüm cihazını kullanabilmek için boya kaporta hakkında bilgi sahibi ve uzman olmak şarttır. Her marka ve modelin kalınlık (mikron) değerleri farklı olabilmektedir. Uzman bir oto ekspertiz firmasından yardım alarak aracınızın boyalı olup olmadığını tecrübeli ustalarımızdan öğrenebilir, kontrol sonucu çıkan sonuçların raporunu teslim alabilirsiniz. Otonom Oto Ekspertiz olarak boya konusunda en kaliteli marka olan WÜRTH ile çalışarak, müşterilerimiz için en güvenilir hizmeti sunmaktayız.