Geniş hizmet yelpazesi ile piyasadaki ikinci el araç alım ve satımlarında büyük rol oynayan Beyoğlu oto ekspertiz firması sayesinde artık sorunsuz araçlara sahip olmak çok kolay. Hem alıcılar için hem de satıcılar için önemli bir referans noktası olarak hizmet veren uzman eksperler yardımıyla araçları satmak da almak da kolay. Çoğu kişinin detaylarından emin olamadığı ve hala ne işe yarayacağını anlayamadığı araç inceleme raporları ile aşamalar halinde yapılan incelemeler sizlere aracınızı satarken de alırken de büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Oto Ekspertiz Nedir, Neden Önemlidir?

İkinci el araçlarda çok tercih edilen oto ekspertiz raporları, bir aracın tüm ayrıntılarının ya da belli aksamlarının incelenmesidir. Bu incelemeler işinin uzmanı kişilere tarafından yönetilir ve farklı ölçüm cihazları ya da ekipmanlar ile sağlanır. Kişilerin isteklerinde göre belirlenen alanların ölçümleri ve incelemeleri bittikten sonra da sizlerde yazılı bir rapor ile sunulur. Neden önemli olduğu konusuna gelindiğinde de özellikle alıcılar için risk oluşturan ikinci el araçların gerçekten söylenen özelliklere sahip olup olmadığını anlamakta bu belgeler kullanılır. Kısaca özetlemek gerekirse; almak istediğiniz aracın tüm eksi ve artılarını gösteren işlemlere oto ekspertiz denir.

Oto Ekspertiz İçin Aracın Hangi Parçaları İncelenir?

Beyoğlu oto ekspertiz alanında başarılı işlere imza atan uzman kişilere eşliğinde yönetilen bu inceleme ve raporlama tamamen kişilerin istediği alanlar üzerinde yapılır. Aracın sadece kaporta boyası için bile test yaptırabildiğiniz gibi bütün aksamları da inceleme tabi tutabilirsiniz. Tüm bu işlemler için öncelikle sizlere sunulan paketleri incelemelisiniz. Çok uygun fiyatlardan hazırlanan paketler sadece boya testi yapabildiği gibi aracın yol tutuşu, motor kapasitesi, gittiği kilometre, hasar kaydı, değişen parçalar, yakıt sistemindeki detaylar gibi uzayıp giden bir mekanik incelemeyi kapsar. Yani bir aracın en basit düğmesinden en karmaşık sistemlerine kadar ölçümlerinin tamamlanması ve yapılan ölçümler sonunda bahsi geçen aracın tüm özelliklerin ortaya dökülmesini uzman araç eksperleri sağlar.

Oto Ekspertiz Raporunu Alıcı Mı Alır, Satıcı Mı?

Öncelikle piyasada çok kolay araç alınıp satılabildiğini göz önüne alarak tanımadığınız kişilerden ya da firmalardan alacağınız araçlar için ekspertiz raporu istemeniz oldukça doğal bir durumdur. Hem alıcının hem de satıcının yaptırabileceği incelemeleri yürüten Beyoğlu oto ekspertiz ekipleri bu konuda herhangi bir sınırlama getirmiyor. Hatta çoğu zaman alıcı ve satıcı bu işlemleri ortak olarak da yaptırabilir. Eğer alıcı yaptırıyorsa aracın tüm özelliklerini öğrendiği için gönül rahatlığı ile arabasına kavuşur iken satıcıların kendi istekleri ile bu incelemeyi yaptırması çok kısa sürelerde alıcı bulmasına ve elindeki belge ile o güveni sağlamasına yarar.