Kilometre Düşürülen Araç Nasıl Anlaşılır?

Araç satın almak istediğinizde, karar verme aşamasında en önemli unsurlardan biri aracın kaç kilometre yaptığıdır. Kilometre numarası araç hakkında birçok bilgi edinmemizi sağlayacaktır.

Bunlar:

 • Gelecek bakımları ve yapılması gereken kontroller hakkında bilgi verir.
 • Aracın ne kadar iyi kullanılmış olduğunu anlamamamıza yardımcı olur.
 • Aracın km garantisinin hala geçerli olup olmadığı konusunda bizi aydınlatır.
 • Aracın ortalama yaşam ömrünü tahmin etme imkânı sağlar.
 • Ve tabi ki aracın değerini ölçer.

 

Alıcının kilometre değiştirmesi ve yaptığından daha az kilometre göstermesi aracı satın alacak kişiye büyük bir haksızlık olmakla birlikte yapılan aslında bir dolandırıcılıktır. Kilometresi normalden daha az gösterilen araç daha az kullanılmış olarak algılanarak alıcının kandırılmasına neden olur.

 

Alıcı bir aracın sahte kilometre olduğundan nasıl şüphelenmeli?

 1. Ülkemizde bir sene içerisinde kaç kilometre yapıldığını kontrol edelim. Normal bir araç bir senede ortalama 10000 ile 15000 km arasında yol yapmaktadır. Eğer kilometresi bir sene için bu rakamın çok altında ise şüphelenmekte yarar var diyebiliriz. Direkt suçlayalım diyemiyoruz. Garaj arabaları veya az kullanılmış temiz araçlarda mevcut olabiliyor.
 2. Bir diğer önemli unsur ise satıcının bu aracı ne amaçla kullanmış olduğudur. Aracı iş için sürekli kullanıp kullanılmadığı önemlidir. İş için kullanılan bir aracın düşük kilometrede olması beklenemez.
 3. Aracın durumunu kontrol ederek de aracın kilometresinin doğruluğunu anlayabiliriz. Araç kilometresine göre oldukça eskimiş ve yıpranmış ise burada endişelenmeye gerek duyulabilir.
  Gaz pedallarını, halıları ve koltukları kontrol ederek aracın kilometresine göre ne oranla yıprandığını tahmin edebilirsiniz. Az kilometre yapan bir araç o oranla da az yıpranacaktır. Araç şehir içi trafikte fazla kullanılan bir araç ise yıpranma olasılığı daha fazladır. Lastiklerin kontrolü de kilometre ölçümünde önemli bir faktör.
 4. Satın alınacak aracın evrak kontrollerinin yapılması kayda değer unsurlardan biridir. Aracın bakım, muayene ve tamir geçmişi eski kayıtlardan bakılmalıdır. Eğer yapılan kontrollerde alışılmadık bir kilometre farkı var ise veya iki bakım arasındaki km değişmemiş ise burada şüphelenebilirsiniz.
 5. Aracın mekanik aksamlarından yola çıkarak kilometresinin orijinal olup olmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu durumda ekspertiz ustamız mekanik aksamlarının aracın kilometresine oranla çok daha kötü olduğunu belirtecektir.

 

Şüpheleri hala devam eden alıcılar ise sonradan pişmanlık duymamak için;

Otonom Oto Eksperiz firmasına gelerek kilometre ölçümünü profesyonel cihazlarımızla yaptırabilirler. Alıcılarımızın dolandırılmaması için kilometre kontrol cihazımız ile orijinal kilometreyi ölçümleyebilmekteyiz.

Randevu: 0(536) 442 67 45
Adres: İnönü Mah. Dolapdere Cad. No:62 A Şişli İstanbul