OTO EKSPERTİZ RAPORU ARTIK ZORUNLU OLUYOR!

 

Yıllardır, 2. el araç alım satımlarında insanlar birçok mağduriyet yaşıyordu. Boyasız denen aracı satın alıyor sonra boyalı olduğunu öğreniyor, aracın kilometresi düşük gösteriliyor veya pert olmuş bir araba hiç kazaya bulaşmamış gibi makyajlanıp satışa sunuluyordu. Verilen sözlere ve yeminlere gore ikinci el araçlarını satın alan müşteriler sonrasında hayal kırıklığına uğruyordu. Araçları sürekli arıza veriyor ve maddi açıdan zarara uğruyorlardı. Tüm bu mağduriyeti önlemek amacı ile devlet ikinci el araç alım satımlarında kontrolü sıkılaştırdı. Hasarları gizleyip araçlarını elden çıkarmaya çalışan simsarları önlemek için artik zorunlu ekspertiz yasası var.

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca sunulan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 08.09.2018 tarihli ve 30529 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. İlk başta 1 Nisan 2019 olarak belirtilen sonrasında 13 Ağustos 2019 tarihine ertelenen yürürlülük tarihinden itibaren ikinci el otomobil alım satımlarında ekspertiz raporu ve garanti yasal zorunluluktur. Ekspertiz raporunun noter satışından hemen önce alınması gerekmektedir. 8 yaşından küçük ve 160.000 km altında olan ikinci el araçların TSE Onaylı Ekspertiz firmalarında ekspertiz hizmeti almaları gerekmektedir.

 

Rapor kapsamındaki ikinci el araç satışlarında, oto ekspertiz raporunu bakanlıkça yetkilendirilmiş firmalardan almanız, yasal bir sorun yaşamamak için çok önemli. Otonom Ekespertiz olarak Dolapdere, Beşiktaş ve Bahçelievler şubelerimizde TSE Onayli ve yetkili ekspertiz raporu sunarak guvence vermekteyiz.

 

Yeni yönetmelikte yer alan bir başka madde ise ikinci el araç alım satım yapacak kişilerin satış yetkisini düzenliyor. Yüz kızartıcı suçlar işlemiş kişiler ikinci el araç satışı yapamazken, satış yetkisi olmayan kişiler 1 yıl içinde yalnızca 3 araç satışı yapabiliyorlar. Oto ekspertiz raporu zorunlu olunca sağlayacağı şeffaflık ile, tüketici mağduriyeti azalacak ve ikinci el araç piyasasında hareketlenme artacaktır.