Oto Ekspertiz Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar


Oto Ekspertiz yaptırırken seçeceğiniz oto ekspertiz firmasının güvenilir ve kaliteli hizmet sunuyor olması çok önemlidir.  Fiyatı daha ucuz diye seçeceğiniz oto ekspertiz firmaları ile milyarlarınızdan olabilirsiniz, size yanlış sonuç verme ihtimalleri yüksektir. Aracınızı güvenilir, profesyonel ve kurumsal bir hizmet sunan ekspertiz firmalarına götürmelisiniz. Ekspertiz muayenesi için götürdüğünüz aracın aşağıdaki kriterleri sağladığından emin olunuz.

 

1. Ekspertiz firma sahipleri araç alım satımı yapmamalıdırlar. Satmak için götürdüğünüz aracınıza olmayan unsurları var olarak bildirip kendi elindeki aracı size satmaya çalışabilir.  O nedenle sadece ekspertiz alanında uzmanlaşan firmalara aracınızı götürmelisiniz.

2. Ekspertiz 10 dakikada tamamlanacak bir işlem değildir. Ekspertiz işlemi 10 dakika da bitiyorsa ekspertiz raporunda yanlışlık olabilir.

3. Raporlara vurulan kaşelerde firma ismi, VD ve numarası bulunmalıdır. Yani ekspertiz firması,  fatura nüshalarına bastığı resmi kaşesini rapora da basmalıdır. Kırtasiyede yaptırılabilecek ve sadece firma isminin bulunduğu VD ve numarası, adresi olmayan kaşelerin kullanılmadığına emin olunuz.

4. Kaporta-boya tespit nüshasına “yorumumuz, fikrimiz” gibi kelimeler yazılıyorsa bu kesin tespit olarak algılanmaz ve hukuki işlemlerinizde bir avantaj sağlamaz.

5. Aracınızı dinamometre üzerinde iken halat yada zincirlerle bağlandığından emin olmalısınız. Son devirlere kadar aracınızı zorlatmayın. Her aracın motor karakteristik eğrisi vardır ve belli devirde maksimum performansı alabilirsiniz.

6. Dinamometre testinde mutlaka fan soğutma yaptırmalısınız. Kısa zamanda sorun çıkabileceği gibi (blok çatlaması), uzun dönemde de soğutmasız yüksek devirler motor ömrünü kısaltabilmektedir..

7. Araç Motor ömrü %’lik olarak açıklanmamalıdır.%20 motor ömrü bitmiş diye açıklanan bir aracın 50BG yada 200BG olmasındaki kayıp birinde 10BG iken diğerinde 40BG’dir. 10BG kayıp normal karşılanırken 40BG kayıp turbo, kompresör kaçağı vb. sebeplere yorumlanabilir .

8. Ekspertiz sadece kaporta-boya, motor ve yürüyen aksam kontrolü değildir. Klima, teyp, direksiyon fonksiyon gibi özellikler de aracınızı aldıktan sonra size maliyet çıkarabilir. O nedenle full ekspertiz yaptırdığınızdan emin olun.

9. Tek bir usta aracınızın her bölümünü inceleyip raporluyor ise rapor sonucunuzda hata çıkma olasılığı fazladır.  Kaporta-Boya bile kendi alanında iki uzmanlık gerektirirken bunların yanında motor, elektronik aksamları da aynı kişinin incelemesi sıkıntılı bir durumdur. En az iki usta olmasına dikkat edin.

10. Şehir dışından gelip sadece kulaktan dolma bilgilerle bir ekspertize gitmeyin. ‘Burada daha ucuza bakıyorlar’ ‘Orasına kötü diyorlar’ ‘Orası çok uzak’… gibi sözlere inanmayın, araştırmanızı kendiniz yapmalısınız. İnternetten araştırma yapabilirsiniz. İnternet üzerinden iyi yorumlar almış bir ekspertize giderek daha güvenilir sonuçlar elde edebilirsiniz. Sizden önce gelen müşterilerin ekspertiz firmasına bıraktığı olumlu yorumlar, sizin doğru ekspertiz sonuçları alabileceğinize ışık tutar. Ekspertize gelmeden önce oto ekspertiz şirketi ile iletişime geçip randevu almayı unutmayın.

Aracınızı Otonom Oto Ekspertiz Şişli adresimize getirerek, profesyonel ve güvenilir hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Kalite standartlarından ödün vermeyen Otonom Oto Ekspertiz Şişli şubemize, Dolapdere, Kasımpaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Kağıthane, Eyüp, Fatih gibi noktalardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.